اما و اگرهای کاهش نرخ سود بانکی


منصور اولیدر حال حاضر بخش‎های مختلف اقتصادی از تولید و صنعت گرفته تا بخش خدمات برای تامین مالی خود نیازمند اعتبارات بانکی هستند. در حال حاضر بر اساس آخرین گزارش‎ها، تامین مالی در بخش‎های مختلف تا حدود ۹۰ درصد به منابع بانکی وابسته است و تسهیلات گران قیمت بانک‎ها اثرات مخربی روی افزایش هزینه‎های تمام شده گذاشته است. توجیه مهم بانک‎ها برای رساندن سود تسهیلات اعطایی به نزدیک ۳۰ درصد نرخ بالای تورم بود، حالا که نرخ تورم کنترل و کاهش یافته اما آنها زیر بار کاهش نرخ سود نمی‎روند. یکباره فعالیت موسسه‎های اعتباری بدون مجوز را بهانه می‎کنند و بار دیگر پیش شرط می‎گذراند که نظام بانکی اول باید به سمت کارمزد محوری حرکت کند بعد به فکر کاهش نرخ سود تسهیلات باشد. 
 سناریو جدید؛ کاهش مرحله‎ای در جدیدترین سناریو کاهش مرحله‎ای نرخ سود را پیش کشیده‎اند. به ایتن معنی که بانک‎ها به صورت پلکانی و با شیب بسیار کم شروع به کاهش نرخ سود کنند. این در حالی است که کارشناسان اقتصادی می‎گویند رویه کنونی فشار مضاعفی را به بخش‎های تولیدی و صنعتی وارد می‎کند و با عث تعمیق رکود اقتصادی می‎شود. اما در این میان سناریوهای جدیدی هم مطرح است. با شدت گرفتن مواضع بانک مرکزی برای ساماندهی نرخ سود بانکی اعم از تسهیلات و سپرده گمانه زنی‌ها و اظهارات متفاوتی نسبت به چگونگی تعیین نرخ سود و اجرای آن مطرح می‌شود. حالا بانک‎ها با پیش کشیدن نرخ سود ۲۰ درصدی همچنان می‌خواهند بالاتر از نرخ تورم تسهیلات را بپردازند. بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی تورم در حال حاضر کم‎تر از ۱۶ درصد است. در این شرایط نرخ سود حداکثر باید ۱۸ درصد باشد. حالا بانک‎ها که خود را زیر فشار بانک مرکزی می‎بینند می‌خواهند هر طور شده مجوز ۲ درصد سود اضافه را بگیرند. هر چند معلوم نیست با ترفتندهای همیشگی‎شان از کاهش نرخ سود در این سطح هم شانه خالی کنند. 
 سود تسهیلات متناسب با کاهش نرخ تورم باشدجعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی‌در این باره به ایرنا  گفته است: «سود تسهیلات باید متناسب با کاهش نرخ تورم، محاسبه شود و اگر این کاهش اتفاق نیفتد، بازار بورس نمی‎تواند فعال شود، بخش تولید با رونق همراه نخواهد شد و بطور کلی بخش‌های مختلف اقتصادی با مشکل روبرو می‎شوند. در همه دنیا به ویژه در کشورهای اروپایی با تورم یک درصدی، نرخ سود تسهیلات حدود ۳ درصد محاسبه می‌شود در حالیکه در ایران نرخ سود تسهیلات بالای ۲۶ درصد است که این رقم قابل قبول نیست. در شرایطی که همه مسوولان کشور بر حمایت از تولید تاکید می‎کنند، یکی از بحث‌های جدی حمایت از تولید، ارایه تسهیلات به این بخش با نرخ سود پایین است تا هزینه تمام شده تولید را کاهش دهد.»
 بورس در انتظار کاهش نرخ سود این فقط کارشناسان اقتصادی  و فعالان اقتصادی نیستند که در انتظار سر به راه شدن بانک‎ها به سر می‎برند. بلکه بازار سرمایه هم منتظر است که نرخ سود منطقی شود. در این زمینه رئیس سازمان بورس با اعلام اینکه بورس در انتظار کاهش نرخ سود بانکی است، گفت: سومین ریسک بازار سرمایه که هنوز سایه آن بر بازار سرمایه است، نرخ سود بانکی است که باید تمام فعالان بازار سرمایه و رسانه‌ها تلاش کنند که این موضوع نیز با توجه به کاهش نرخ تورم برطرف شود. رقابت ناسالم موسسات غیرمجاز بانکی در رابطه با نرخ سود باعث ورشکستگی بانک‌ها می‌شود، بنابراین باید تلاش جدی در خصوص رفع این مشکل صورت گیرد.رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بزرگترین اخلال نظام اقتصادی در موسسات غیر مجاز بانکی و سودهای بانکی است، گفت: برخی از این موسسات و حتی بانکها آخرین مصوبات بانک مرکزی را در خصوص کاهش نرخ بهره بانکی رعایت نمی‌کنند.وی تصریح کرد: مسوولان اقتصادی و تصمیم گیران در خصوص کاهش نرخ بهره بانکی متفق القول هستند، ما هم در این برهه زمانی تلاش می‌کنیم که کاهش نرخ سود سپرده بانکی سریع‌تر با مصوبات مطابقت داده شود. از آنجا که نرخ تورم براساس آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران به حدود ۱۵٫۵ درصد رسیده و چشم انداز ثبات اقتصادی را برای کشور فراهم کرده، همین امر سبب شده تا از اواخر اسفند ماه سال گذشته و در آستانه نوروز دولتمردان اقتصادی از عزم دولت برای متناسب کردن نرخ سود بانکی با تورم خبر دهند.به هر حال تعیین نرخ سود بانکی در حال حاضر منجر به بروز تناقض برای اقتصاد کشور شده و در حالی که در کشورهای دارای اقتصاد تثبیت شده نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم افزایش می‌یابد، در اقتصاد ما افزایش نرخ سود بانکی منجر به تشدید هزینه‌های تولید و بالارفتن نرخ تورم و کاهش نرخ سود سبب گسترش بازارهای سوداگرانه و به نفع رانت جویان خواهد شد. حال باید دید که زور بانک مرکزی به نظام بانکی در این حوزه می‎چربد؟

منبع: itmen.ir

نظرات