نرم‌‏افزارهای کسب‌وکار؛ پردرآمدترین بخش بازار آی‌تی

همکاران سیستم: آخرین پیش‏بینی شرکت پژوهشی گارتنر حکایت از آن دارد که هزینه‏‌کرد جهانیان در بازار محصولات آی‏‌تی در سال ۲۰۱۵ با یک سیر کاهشی به ۶۶/ ۳ میلیارد دلار خواهد رسید، اما بازار نرم‏‌افزارهای کسب‌وکار همچنان سیر صعودی خود را حفظ خواهد کرد.
شرکت گارتنر در تازه‏‌ترین گزارش خود پیش‌‏بینی کرده است هزینه‏‌کرد جهانیان در بازار محصولات و خدمات آی‏‌تی در سال جاری میلادی با ۳/ ۱ درصد کاهش به ۶۶/ ۳ تریلیون دلار برسد. گارتنر بالا رفتن ارزش دلار را یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش این رقم می‏‌داند. تحلیل‌گران معتقدند افزایش ناگهانی ارزش دلار آمریکا در برابر سایر واحدهای پولی، شوک تازه‏‌ای به بازار محصولات و خدمات آی تی وارد آورده است. گارتنر پیش از این پیش‌‏بینی کرده بود بازار محصولات آی‌تی با یک رشد ۴/ ۲ درصدی مسیر خود را ادامه دهد. پیش‏‌بینی گارتنر از این جهت اهمیت دارد که بیش از یک دهه است مدیران شرکت‏‌های بزرگ آی‌تی با استفاده از این پیش‌‏بینی‌‏ها می‏‌کوشند فرصت‌‏ها و چالش‏‌های پیش‌روی خود را در این بازار شناسایی و تصمیمات خود را بر پایه آنها اتخاذ کنند. شرکت گارتنر در گزارش خود بازار محصولات و خدمات آی‌تی را به پنج بخش تقسیم کرده است: بخش ابزارها، بخش سیستم‏‌های مراکز داده، بخش نرم‌‏افزارهای کسب‌و‌کار، بخش خدمات آی‌تی و بخش خدمات تله‌کام. به اعتقاد تحلیلگران این شرکت بازار ابزارهای آی‌تی امسال با افت ۲/ ۱ درصدی مواجه خواهد شد و در مجموع ۶۸۵ میلیارد درآمد تولید خواهد کرد. بخش سیستم‏‌های مراکز داده نیز با
رشدی۴/ ۰ درصدی ۱۴۲ میلیارد دلار درآمد تولید خواهد کرد. در این میان اما بخش نرم‌‏افزارهای کسب‌و‌کار همچنان یکی از پرسودترین بخش‏‌های این بازار است. انتظار می‏‌رود شرکت‏‌ها و سازمان‏‌ها امسال ۳۲۰ میلیارد دلار در این بازار هزینه کنند که تحقق این رقم به معنای رشد ۳/ ۲ درصدی هزینه‏‌کردها در این بخش از بازار خواهد بود. در مقابل دو بخش خدمات آی‌تی و خدمات تله‌کام نیز به ترتیب با افت ۷/ ۰ و ۶/ ۲ درصدی مواجه خواهد شد.

منبع: mbanews.ir

نظرات