موبایل خود را به روبات تبدیل کنید

ایرنا: دانشجویان دانشگاه شیراز کیت‌هایی را طراحی کرده‌اند که با اتصال گوشی تلفن همراه به آن می‌توان یک روبات خانگی داشت.
این روبات خانگی می‌تواند به جای شما اخبار را مرور ‌کند، با شما به زبان فارسی صحبت کند و برخی دستورات شما را از راه دور و از طریق اتصال به اینترنت اجرا کند.
محمد رضا بهمنی، دانشجوی رشته نرم‌افزار دانشگاه شیراز، یکی از اعضای تیم سازنده این کیت روبات در حاشیه برگزاری دهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران به «ایرنا» گفت: امروزه ساخت روبات بسیار هزینه بر است، برای مثال اگر بخواهیم روباتی داشته باشیم که دارای سخت‌افزاهای موبایل از جمله دوربین، ارتباط با اینترنت، قابلیت تماس، قابلیت جی.پی.اس و دیگر امکانات هزینه‌ای حدود چهار میلیون تومان در بر می‌گیرد. وی افزود:در این طرح هر فردی می‌تواند با اتصال این کیت‌ها به تلفن همراه خود یک روبات خانگی با هزینه ۷۰ هزار تومان داشته باشد. این محقق خاطرنشان کرد: امروزه ۸۴ درصد مردم از موبایل‌های هوشمند استفاده می‌کنند و این امر کمک می‌کند تا از این ویژگی داخل خانه‌های خود استفاده کنند. وی یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این کیت روبات خانگی را گفتار آنی به زبان فارسی عنوان کرد و اظهار کرد: این روبات می‌تواند به صورت آنی با زبان فارسی صحبت کند؛ قادر است با چک کردن اطلاعات پروفایل صاحب خود در شبکه‌های اجتماعی شخصیت وی را آنالیز کرده و براساس رفتارهای شبکه‌های اجتماعی با فرد تعامل کند. بهمنی از دیگر ویژگی‌های این کیت روبات را تشخیص هویت، کنترل از طریق حرکات چشم عنوان کرد و گفت: این ویژگی‌ها کمک شایابی به ایجاد ارتباط با افراد معلول می‌کند. دانشجوی دانشگاه شیراز همچنین قابلیت ارائه دستور از طریق اینترنت از دیگر ویژگی‌های این روبات دانست و گفت: این روبات مجهز به سیستم‌هایی است که می‌تواند برخی از خطرها ازجمله گاز گرفتگی را تشخیص داده و به لیست شماره تلفن‌های ذخیره شده در مواقع ضروری ارسال کند.

منبع: mbanews.ir

نظرات