چهار نمونه تجهیزات مخابراتی در کشور ساخته شد

رییس پژوهشگاه مخابرات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بومی سازی تجهیزات وارد شده به کشوراز مهم‌ترین اهداف این موسسه است و در این زمینه چهار نمونه تجهیزات مخابراتی توسط محققان داخلی طراحی و ساخته شد.

ایرنا – صادق عباسی شاه‌کوه با بیان این مطلب افزود: در سال‌های اخیر پروژه‌هایی نظیر مخابرات نوری که همان تجهیزات CWDM است توسط محققان موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات طراحی و به تولید انبوه رسیده است و این تجهیزات در حال حاضر در برخی از مراکز مخابراتی کشور استفاده می‌شود.
وی میزان سرمایه‌گذاری بر روی ساخت نمونه تجاری شده تجهیزات CWDM را هفت میلیارد ریال عنوان کرد.
عباسی در زمینه ساخت تجهیزات پیشرفته‌تر مخابراتی گفت: در حال حاضر پروژه ساخت فناوری پیشرفته‌تر تجهیزات DWDM در این مرکز تعریف شده و قرار است در مراحل بعدی این پروژه به تولید صنعتی برسد.
به گفته وی این تجهیزات برای انتقال اطلاعات در داخل فیبرنوری استفاده می‌شود. این تجهیزات با توجه به طول موج‌های استفاده شده در آنها به رده‌های مختلف دسته‌بندی می‌شود.عباسی عنوان کرد: در حال حاضر فناوری جدید مخابراتی به نام RODM که دارای نرم‌افزارهای پیشرفته‌تر است توسط محققان داخلی در حال آزمایش، مطالعه و طراحی است. این سیستم که نسل جدید و تکامل یافته سیستم DWDM است دارای قابلیت پیکربندی مجدد از راه دور است و ظرفیت خط آن تا ۴۰ طول موج با سرعت ۱۰Gb/s و در چهار جهت است.
وی گفت: تجهیزات RODM نمونه هوشمند تجهیزات مخابراتی انتقال اطلاعات است که می‌توان از طریق آن به صورت اتوماتیک و از راه دور بسیاری از تغییرات را در نحوه انتقال اطلاعات ایجاد کرد. این تجهیزات در شبکه‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که در شبکه‌های جدید، هوشمندی یکی از معیارهای مهم تلقی می‌شود.
رییس پژوهشگاه مخابرات در مورد ساخت تجهیزات در این مرکز گفت: تجهیزات SDH شامل نرم‌افزارهای طراحی شبکه‌های مخابراتی نوری در دو نمونه STM1 و STM4 است که هم‌اکنون نمونه STM1 این تجهیزات در کشور ساخته شده است و مورد استفاده قرار می‌گیرد و نسخه STM4 در یک پروژه با پشتیبانی مرکز تحقیقات مخابرات و توسط یک شرکت خصوصی تولید شده است.به گفته وی این سیستم‌ها در زمره سیستم‌های نوری مخابراتی هستند که در بخش زیرساختی ارتباطات بین شهری و بین‌المللی کاربرد
 دارند.
    
 ایران به دانش فنی ساخت تجهیزات نسل چهارم شبکه تلفن همراه دست می‌یابد
رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فاز مطالعاتی پروژه بومی سازی تجهیزات نسل چهارم شبکه تلفن همراه مبتنی بر فناوری LTE آغاز شده است و ایران در کمتر از سه سال آینده به دانش بومی این فناوری دست می‌یابد.
عباسی شاه‌کوه افزود: ساخت تجهیزات رادیویی نسل جدید LTE که نسل چهارم مخابرات سیار محسوب می‌شود از جمله برنامه‌های پژوهشکده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات است که در گروه رادیو و ارتباطات سیار فاز مطالعاتی آن آغاز شده است.
وی افزود: بومی‌سازی تجهیزات مخابراتی که از کشورهای دیگر وارد ایران می‌شوند از عمده‌ترین سیاست‌های مرکز تحقیقات مخابرات ایران است و در حال حاضر تجهیزات سوییچ شبکه مخابرات از جمله تجربیات موفق در این بخش محسوب می‌شود.
عباسی گفت: هم‌اکنون بومی‌سازی نرم‌افزارهایی که روی شبکه‌های مخابراتی پیاده‌سازی می‌شود در دستور کار قرار گرفته است.  قسمت‌های الکترونیکی این شبکه به صورت صددرصد توسط متخصصان داخلی طراحی شده است. با انجام این پروژه دانش فنی شبکه‌های جدید ارتباطات سیار به طور کامل در کشور بومی‌سازی می‌شود.
رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات گفت: فاز مطالعاتی این پروژه تا یک ماه آینده به اتمام می‌رسد و سپس پروژه وارد فاز طراحی خواهد شد و تا کمتر از سه سال آینده نمونه این تجهیزات ساخته می‌شود که قابلیت پیاده‌سازی در شبکه و تولید انبوه را خواهد داشت.
وی عنوان کرد: این پروژه یکی از نیازهای مهم کشور در آینده نزدیک است و با تولید انبوه این تجهیزات مخابراتی می‌توان انتظار داشت که نیاز کشور به واردات کاهش یابد.

منبع: itmen.ir

نظرات