دنیای اینستاگرامیستی

این روزها محبوبیت اینستاگرام آنقدر بالا رفته که فعالان وب به دنبال ارایه خدمات بیشتر با محوریت اینستاگرام هستند؛ خدمات تحت وب، موتورهای جست‌وجوی عکس، ارایه خدمات پرینت و هزاران سرویس کوچک و بزرگ دیگر. هر چند این روزها استفاده از اینستاگرام با انواع فیلترها و افکت‌ها مورد انتقاد بسیاری از عکاسان دیجیتال قرار گرفته است اما برخی دیگر معتقدند این انتقادها مثل انتقاد به کوچ عکاسان از عکاسی آنالوگ به عکاسی دیجیتال است که حدود دو دهه پیش داغ بود. اما امروز می‌بینیم که عکاسی دیجیتال به مثابه یک قدم و تحول بزرگ در تاریخ عکاسی پذیرفته شده است. می‌توان گفت اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهایی که سردمدار و محبوب‌ترین‌شان اینستاگرام است، به زودی باب جدیدی در تاریخ عکاسی دیجیتال باز خواهند کرد.

شبنم کهن چی
۸۰ میلیون اینستاگرام باز در دنیا
سایت رسمی اینستاگرام اعلام کرده که بیش از ۸۰ میلیون نفر در اینستاگرام ثبت‌نام کرده‌اند و بیش از چهار میلیارد عکس در این شبکه به اشتراک گذاشته شده است. از آنجا که اینستاگرام از اکتبر سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شده آمار کاربران و عکس‌های به اشتراک گذاشته شده، در آن قابل توجه است. این در حالی است که اینستاگرام چند ماه پیش نسخه آندروییدی خود را به بازار عرضه کرده که بسیار مورد توجه قرار گرفته و در افزایش آمار کاربرانش تاثیر بسزایی داشته است. مسوولان اینستاگرام که از این آمارها هیجان‌زده هستند، معتقدند از آنجا که اینستاگرام مورد استفاده مردم  همه شهرهای جهان از کره جنوبی تا بولیوی و حتی در زیر آب است تا عکس‌های روزانه خود را با استفاده از تلفن همراه به این شبکه ارسال کنند، تعداد کاربران این شبکه روند رو به افزایش خود را حفظ خواهد کرد.
Instameetها
پنجمین گردهمایی اینستاگرامرها تحت عنوان Instameet   برگزار شد. در حالی که شش ماه پیش صدها کاربر اینستاگرام در شهرهای مختلف جهان با استفاده از سایت Meet.up دور هم جمع شدند و درباره تاثیر اینستاگرام در زندگی‌شان صحبت کردند، دو هفته پیش برای بار دیگر اینستاگرام بازهای سراسر دنیا با  هماهنگ کردن قرارهای تازه‌ای برای برپایی پنجمین گردهمایی جهانی اینستا گرام که به نام مخفف Instameet شهرت پیدا کرده، در شهرهای مختلف دنیا دور هم جمع شدند. آمارها نشان می‌دهد، بیش از ۹ هزار کاربر اینستاگرام در بیش از یکهزار و ۲۰۰ شهر دنیا دور هم جمع شدند و با گرفتن عکس و ارسال آن به اینستاگرام این روز را ثبت کردند. آنها در این گردهمایی‌ها درباره کارایی‌های اینستاگرام و دگرگونی که در عکاسی و زندگی روزمره به وجود آورده است، با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.گفته می‌شود تا به حال بیش از یکهزار و ۴۰۰ گردهمایی از سوی اینستاگرام بازها برگزار شده است.
 
Pilgramers
از آنجا که این روزها اینستاگرام مورد توجه بسیاری از کاربران فعال اینترنت در سراسر جهان است، سرویس‌های زیادی نیز با هدف ارایه خدمات جانبی به اینستاگرامی‌ها راه‌اندازی شده است. از جمله می‌توان به برنامه Pilgramers اشاره کرد. گروهی از کاربران اینستاگرام برای پنج هفته تابستان برنامه تلویزیونی در آمریکا ترتیب داده اند که نام این برنامه را Pilgramers گذاشته‌اند. این گروه با کاربران اینستاگرام در آمریکا در گردهمایی‌های instameet دیدار می‌کنند و درباره این نشست‌ها و اینستاگرام با آنها صحبت می‌کنند.
سایت رسمی این گروه در آدرس www.pilgramers.com در دسترس است. آنها در این سایت گزیده‌ای از عکس‌های اینستاگرام را جمع‌آوری کرده‌اند و کاربران اینستا گرام با استفاده از نام کاربری و کلمه ورود اینستاگرام می‌توانند وارد این سایت شده و عکس‌های برگزیده را ببیند، آنها را لایک کنند یا نظر بگذارند.
webstagram
برای بازدید از عکس‌های اینستاگرام سایت‌های دیگری نیز راه‌اندازی شده‌اند که از جمله می‌توان به سایت webstagram اشاره کرد. کاربران اینستاگرام می‌توانند عکس‌های دوستان خود در اینستاگرام را در web.stagram.com مشاهده کرده و برای آنها نظر گذاشته یا آنها را لایک بزنند. همچنین می‌توانند لیست فالورها و فالوینگ‌های‌شان را مرور کنند، عکس‌های محبوب اینستاگرام را ببینند و به فید عکس‌های خود دسترسی داشته باشند. دسترسی به عکس منتخب روز و برترین تگ‌ها، کاربران و عکس‌ها نیز در این سایت امکان‌پذیر است. کابران همچنین می‌توانند عکس مورد نظر خود را به راحتی جست‌وجو کنند، عکس‌هایی که در اینستا گرام دوست دارند به شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، تامبلر، گوگل پلاس و پین ارسال کنند یا برای دوستان خود در اینستاگرام پیام شخصی بفرستند.کاربران می‌توانند در این سایت برای وبلاگ یا سایت خود کد گالری شخصی یا گالری از عکس‌های محبوب اینستاگرام را دریافت کنند. همچنین می‌توانند با استفاده از امکانات این سایت، دکمه فالو کردن اکانت شخصی شان در اینستاگرام را در وبلاگ و سایت خود قرار دهند.

منبع: itmen.ir

نظرات